Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w ramach dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z BUSLODZ.PL wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Kliknij, aby zamknąć.

Ikarusy 260 i 280 - kolorystyka schodów


Podziel się na FB

Sekcja: Ciekawostki
Kategoria: Ciekawostki i informacje

Kolorystyka fabryczna

Ikarusy 260.04 - białe, kremowe

Ikarusy 280.26 - białe, kremowe

Ikarusy 280.57, 280.58, 280.37 - kremowe

Ikarusy 280.37C - żółte

Ikarusy 280.70E - szare, obklejone wykładziną antypoślizgową

Zmiany remontowe

W trakcie remontów unowocześniano Ikarusy ze starszych roczników, które posiadały białe i kremowe schody, przemalowując je na czarno. Niestety powłoka lakiernicza nie była zbyt dobrej jakości i bardzo szybko farba schodziła płatami, ewentualnie szybko wycierała się, odsłaniając fabryczną malaturę.

Pod koniec lat 90-tych podczas remontów wprowadzono innowację. Ściany pionowe klatek schodowych malowano na czarno, a blachy z oryginalnym wzorem ryfla, gdzie blacha przyspawana była do ścian, zastąpiono nakładkami z blachy aluminiowej. Dawało to dość przyjemne dla oka czarno-srebrne schody. Niestety jak się potem okazało, rozwiązanie to nie obyło się bez wad. Nity szybko utleniały się, więc blachy stopni dzwoniły i trzeba je było poprawiać, zaś ściany wykonane były z marnej jakości stalowej blachy (często gorszej niż fabryczna) i pokrywały się rdzą. Niestety rozwiązanie to stosowano aż do ostatnich remontów Ikarusów (wtedy już tylko automatów).

Przemalowania zajezdniowe

W 2000 roku rozpoczął się trend odświeżania Ikarusów 280 i Migów poprzez malowanie schodów i felg kół na szaro (różne odcienie). Jak można zobaczyć na załączonym zdjęciu Ikarusa 280.26 nr 2284 odświeżenie wykonano bardzo niechlujnie i szarą farbą pomalowany jest fragment poręczy pionowej. Malowano prosto na brud i korozję, bez oczyszczania i uzupełniania ubytków blacharskich. Wyglądało to żałośnie, ale zawaleni pracą mechanicy nie mieli czasu, aby dopieszczać każdy autobus.


Zdjęcia (5)


Autor: PRZEMYSŁAW BAKAJ

Dodano: 2019-11-25 03:48:56

Temat zaktualizowany przez PRZEMYSŁAW BAKAJ dnia 2020-08-24 02:24:25


Wszelkie zdjęcia i teksty zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie możliwe jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody autora!