Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w ramach dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z BUSLODZ.PL wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Kliknij, aby zamknąć.

Przetwory z Ogórków i BV Modele na Targach Hobby, MTP Poznań 7-8.10.2017


Podziel się na FB

Sekcja: Podróże Buslodza
Kategoria: Krajowe

639.jpg

W dniach 7-8 października 2017r. w Poznaniu, na terenie MTP, odbyły się targi HOBBY 2017. Jako część ekipy forum modelarskiego MOTOSHOWMINIATURA załoga "Przetworów z Ogórków" oraz "BV Modele" wystawiła swoje kolekcje modeli autobusów.

Andrzej Bakaj wystawił swoje konwersje modelu Jelcz 272 MEX (tzw. ruchowski) w skali 1:72, czyli legendarne "Przetwory z Ogórków" oraz inne swoje prace.

Pośród Jelczy Ogórków znalazły się m.in.
- dwie przyczepy autobusowe: Jelcz PO1 i Jelcz 046
- dwie przegubowe Skody-Karosy: warszawski prototyp przegubowego ogórka Skoda MPA AP62 oraz czechosłowacki prototyp przegubowcka Skoda RTO-K
- dwie wersje przegubowego Jelcza: dłuższa Jelcz AP02 i skrócona Jelcz 021
- dwie wersje kolorystyczne międzymiastowego ogórka, z ręcznie otwieranymi drzwiami: niebieski Jelcz 043 i czerwony Jelcz 044 (tzw. Jelcz II, odmienna oś przednia i oś napędowa oraz w oryginale również silnik, czego w modelu nie pokazano)
- trzy wozy techniczne: pogotowie sieciowe z Katowic oraz holowniki z Łodzi i Warszawy
- kabriolet PKS Zakopane
- jednodrzwiowe autobusy podmiejskie: Skoda-Karosa RTO CAR oraz Jelcz 041 (produkowany wyłącznie na eksport)
- turystyczny autokar Jelcz 014 LUX
- ciężarówka skrzyniowa zbudowana w oparciu o autobus (wykorzystana rama z napędem oraz przednia część nadwozia)
- cztery odsłony miejskiego Jelcza 272 MEX: fabrycznie nowy, używany, u kresu eksploatacji i w postępowaniu kasacyjnym
- prototyp małego autobusu turystycznego JELCZ MAT Oławka

Ponadto wystawione zostały modele podstawowe w formie 6 reprezentantów modeli, które nie zostały naruszone przeróbkami:
- żółto-czerwony z pierwszych lat produkcji w ZP RUCH w Kobyłce pod Warszawą
- biało-morski późniejsza produkcja, po przeniesieniu do P.Z.W.P.T. Siedlce
- cztery wersje kolorystyczne ostatniej produkcji, której dokonał KMKM Warszawa biało-różowy, biało-niebieski, żółto-różowy i żółto-niebieski

Poza Jelczami pan Andrzej zaprezentował również inne swoje modele zarówno w najpopularniejszych w jego kolekcji skalach 1:72 i 1:87, jak i w nieco większych gabarytach - MB Travego w malowaniu ELA MPK-Łódź Sp. z o.o.

Wraz z synem Przemysławem sprawił, że na jednej z półek prym wiodły autobusy lotniskowe i w barwach linii lotniczych. Pokazano Jelcza PR110U (obca produkcja rzemieślnicza), Mercedesy O305 i O305G (Wiking) w barwach LOT, a także Berkhofa w barwach KLM, Neoplany Jetliner (Majorette) w barwach AIR FRANCE i IBERIA oraz Minibusy (Majorette) w barwach AIR FRANCE, JAPAN AIRLINES, ALLITALIA, TWA i LUFTHANSA (Sze-Toy, podróbka Majorette).Celem Przemysława Bakaja było zaprezentowanie sporej kolekcji autobusów firmy Majorette, w skali 1:87. Tutaj praktycznie były tylko trzy możliwości: Neoplan Jetliner (nr 373), Saviem (nr 310) i Minibus (nr 262), ale siła kolekcji drzemie w ilości zebranych Saviem oraz różnorodności malowań Neoplanów i Minibusów.

Jako, że powstała tylko jedna wersja kolorystyczna modelu Saviem (i oprócz niewielkiej naklejki dodatkowej, zawsze nadruk był taki sam) nie ma się nad czym rozwodzić. Zawsze produkowano je we Francji dlatego szybko wyszły z produkcji i ciężko było o nie w Polsce. Neoplany i Minibusy po wyprowadzce produkcji z kraju rodzimego firmy Majorette, produkowano w rozmaitych krajach, aż do lat 2005-2010 (nie znamy dokładnych dat zakończenia produkcji, ale po 2010r. już chyba ich nie produkowano). Powstawały m.in w Tajlandii i w Chinach. I przez wszystkie lata produkcji zaliczyły bardzo wiele wersji kolorystycznych.

Zróżnicowane były następujące elementy:
- kolor plastikowej, górnej części nadwozia
- kolor oszklenia i stopień jego natężenia (np. mniej lub bardziej zaniebieszczone)
- kolor wnętrza (wypraska z fotelami i kierownicą)
- kolor kół (były nie tylko czarne, ale i niebieskie)
- kolor na jaki polakierowano metalowe podwozie (dolny pas nadwozia+podwozie to jeden element)
- różne typy nadruków na burtach oraz na dachach oraz ich różne wersje kolorystyczne
- różne typy naklejek na burtach
- różne typy kalkomianii na burtach
- różne wielkości tych samych grafik i napisów
W przypadku Minibusów również odmienna kolorystyka plastiku z wytłoczką pasażerów (jako jedyny z tej trójcy, który posiadał figurki pasażerów).Obie prezentacje zostały nagrodzone dyplomami.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z targów.


Zdjęcia (51)


Autor: PRZEMYSŁAW BAKAJ

Dodano: 2017-12-04 01:03:27

Temat zaktualizowany przez PRZEMYSŁAW BAKAJ dnia 2017-12-04 02:18:22


Wszelkie zdjęcia zamieszczone w galerii należą do ich autorów. Wykorzystanie możliwe jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody autora!