Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w ramach dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z BUSLODZ.PL wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Kliknij, aby zamknąć.

2005-10-30 Uruchomienie linii lotniskowej L i nowej krańcówki przy Terminalu Nr 2


Podziel się na FB

Sekcja: Ciekawostki
Kategoria: Ciekawostki i informacje

1639.jpg

Uruchomienie linii L

Ostatniego października 2005 roku uruchomiono linię lotniskową, oznaczoną literą L. Wyruszyła ona do nowootwartego Terminalu Nr 2 lotniska, a tym samym do nowej krańcówki. Do pierwszej lokalizacji, pod aeroklub i Terminal Nr 1 nadal dojeżdżały wtedy linie 55 i 65.

Trasa linii L

Trasę wyznaczono z centrum miasta, lokalizując drugi kraniec pod Dworcem Łódź-Fabryczna. Dzięki temu na lotnisko można było dojechać uprzednio dojeżdżając tramwajem, innymi liniami autobusowymi miejskimi i podmiejskimi, czy międzymiastowymi połączenia PKS itp.

LOTNISKO - Pienista, Obywatelska, Waltera-Janke, Bandurskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Narutowicza, POW (z powrotem: Kilińskiago do Narutowicza) Składowa - DWORZEC ŁÓDŹ-FABRYCZNA

Nowym i nie tylko z kierowcą

Dla podniesienia prestiżu linii uruchomiono na niej obsługę konduktorską. Dodatkowa osoba obsługi służyła poradą i sprzedawała bilety. Potrwało to jednak tylko do 9 listopada.

Podobnym zabiegiem było puszczenie na linię samych nowych Jelczy M121MB3, które wtedy przychodziły prosto z fabryki. Podróżnym aż chciało się wsiadać do takiego pachnącego nowością, oślepiającego blaskiem nowiutkiego lakieru, Jelcza. Trochę gorszy był odbiór akustyczny, gdyż strasznie hałasowały wkręcając się na obroty.

Pierwszego dnia na linii L kursowały dwa Jelcze o numerach 2501 i 2504. Nie wiadomo na jakich brygadach, albowiem wozy nie były jeszcze nawet wyposażone w stojaki do brygadówek. To była ich premiera liniowa.

Na lotnisko również z Pabianic

MZK Pabianice również uruchomiło wtedy połączenie z nowym terminalem. Wytypowano do tego celu prawie flagowy pojazd... Lublina. Więcej informacji o trasie i historii linii w przygotowaniu.


Zdjęcia (36)


Autor: PRZEMYSŁAW BAKAJ

Dodano: 2005-10-30 23:30:11

Temat zaktualizowany przez PRZEMYSŁAW BAKAJ dnia 2021-09-02 02:28:54


Wszelkie zdjęcia i teksty zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie możliwe jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody autora!