Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w ramach dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystając z BUSLODZ.PL wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Kliknij, aby zamknąć.

Marzec 2020. Koronawirus COVID-19 w komunikacji miejskiej w Łodzi


Podziel się na FB

Sekcja: Ciekawostki
Kategoria: Ciekawostki i informacje

1023.jpg

Koronawirus COVID-19 i próba ochrony prowadzących

W połowie marca 2020r. zapanowała w Polsce psychoza strachu, którą spowodował atak koronawirusa COVID-19 na świat ludzi, a szczególnie ostre obostrzenia dotyczące życia codziennego Polaków, wprowadzone przez polskie władze.

Póki co - stan na 16 marca - nie zamknięto kursowania komunikacji miejskiej w Łodzi, ale wprowadzono szereg kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w autobusach i tramwajach łódzkiego MPK. Z listy zarządzeń można wymienić wprowadzone m.in.
- zmasowanego odkażania wnętrz pojazdów
- nakazu otwierania wszystkich drzwi przez kierowców i motorniczych, w celu uniknięcia kontaktu z przyciskami do otwierania drzwi przez pasażerów oraz wietrzenie wnętrz pojazdów
- opracowanie aplikacji umożliwiającej bezdotykowy zakup biletów w biletomatach zamontowanych w pojazdach

Najbardziej widocznym, szeroko komentowanym i kontrowersyjnym punktem walki o zdrowie okazało się wprowadzenie stref buforowych, mających na celu ochronę prowadzących. Wzorem Krakowa, za którym poszły też inna miasta, m.in. Warszawa, wygrodzono strefy bezpieczeństwa za kabinami kierowcy i motorniczego, sięgające do krańca pierwszego rzędu foteli pasażerskich. Wyłączono tym samym możliwość korzystania z pierwszych drzwi. Przestrzeń została odgrodzona taśmami ostrzegawczymi i opatrzona stosownymi planszami informacyjnymi.

Niestety wprowadzono to opieszale i chaotycznie. Gdy pojazdy z pełnymi kabinami kursowały już odpowiednio przygotowane, autobusy gdzie kierowców oddzielają jedynie niewielkie szyby w drzwiczkach niskiej zabudowy kabinowej, nadal nie były przygotowane i ich kierowcy pracowali z narażeniem swojego zdrowia i życia. Fakt ten podważył sens wprowadzenia tego rozwiązania bowiem prowadzący, których nie zabezpieczono mogli zarazić się od pasażerów, a następnie przekazać to dalej, swoim kolegom z zajezdni.

Pustki na mieście, cięcia rozkładów

Naskutek niewielkiego zainteresowania przewozami, od dnia 17 marca 2020r. wprowadzono w dni robocze sobotnie rozkłady jazdy, z wydłużonymi porannymi i popołudniowymi szczytami oraz tymczasowo zawieszono kursowanie tramwajowych linii 7 i 16. Linie 43AB, Z45, Z46, 53ABCDE, 60ABCD, 91ABC, 61, 6 (MUK) kursują wg roboczego rozkładu jazdy. Linia 96 wyłącznie w wariancie 96C.

W nocy z 20 na 21 marca nie pojadą już do Pabianic autobusy linii nocnej N4B. Pozostanie tylko wariant w relacji Stoki - Chocianowice IKEA.

Od 22 marca 2020 r. zawieszone zostało kursowanie w niedziele i święta linii tramwajowych: 14, 17 i autobusowych: 77, 80, 87A, 87B, 89.

W dniu 28 marca Zarząd Dróg i Transportu wprowadzi cięcia rozkładów jazdy na linii Z41, do Pabianic. Od 1 kwietnia, z mniejszą częstotliwością pojadą autobusy linii: 43B, 50A, 50B, 50C, Z45 i Z46. Linie nocne N5A i N5B, od nocy z 1 na 2 kwietnia

Również Zgierz

Do akcji włączył się również zgierski Makabr, który do stolicy aglomeracji wysyła swoje autobusy na liniach 6 i 61. W tamtejszych Mercedesach także pojawiły się wydzielone strefy. Fakt ten nie dziwi, gdyż większa część ich, sprowadzonych z Reichu, używanych Mercedesów posiada otwarte kabiny.

Zdrowie poza miastem

Z opóźnieniem, ale walka z zagrożeniem wkroczyła również do Solarisów firmy BP Tour, która od marca b.r. przejęła obsługę linii podmiejskich, jako podwykonawca MPK. Zatem kierowcy kursujący na liniach 43A, 43B, 45 i 46 także są chronieni, lecz nie we wszystkich autobusach.

Zawieszenie migawek

Z dniem 23 marca 2020r. łódzkie MPK wprowadziło jednorazową możliwość "zawieszenia biegu okresu ważności biletu okresowego", przez internet. Oczywiście termin nie może być wcześniejszy niż data złożenia wniosku. Zawieszenie nastąpi zatem od dnia złożenia wniosku lub innego wskazanego przezpasażera, w terminie późniejszym. Od tego momentu nie będzie możliwości korzystania z migawki.

Formularz dostępny jest na stronie przewoźnika pod adresem: www.migawka.lodz.pl/article/zawieszenie-biegu-okresu-waznosci-biletu-okresowego

Wznowić bilet okresowy będzie można dopiero po ustaniu zagrożenia epidemicznego, kiedy MPK udostępni stosowny formularz. Czas na jego złożenie wygaśnie 31 grudnia 2020r.

Jest to bardzo dobre i uczciwe posunięcie ze strony miejskiego przewoźnika. Warto zrobić to, jak najszybciej.

Źródło informacji o migawkach: www.mpk.lodz.pl i www.migawka.lodz.pl

Ograniczenie pojemności pojazdów komunikacji publicznej

Kolejne zmiany dotyczące fukcjonowania komunikacj publicznej zostały ogłoszone 24 marca 2020 roku, przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Nowe regulacje zakładają redukcję pojemności pojazdów do połowy liczby miejsc siedzących i mają obowiązywać w okresie 25.03 - 11.04.2020r.

Pomysł jest bardzo kontrowersyjny, chociaż z punktu widzenia wizerunkowego sprawia wrażenie, że rząd "coś robi" i dba o dobro obywateli. Natomiast od strony praktycznej jest to martwy przepis, który jest nierealny do wdrożenia i przestrzegania. Nie wiadomo kto ma pilnować ilu pasażerów jest w pojeździe. Brakuje jasnego przekazu co zrobić, gdy przekroczona zostnie przewidziana liczba pasażerów oraz kto za to ma odpowiadać. W rezultacie jest to kolejny bubel prawny bezrefleksyjnie wyprodukowany na potrzeby chwili, który wprowadzony w życie ogranicza pojemność pojazdów nawet o 90%.

Pierwsze niepokojące doniesienia przyszły z innych miast Polski, gdzie Policja ogłosiła, że będzie kontrolować autobusy i tramwaje, i karać prowadzących jeżeli w pojeździe będzie przekroczona ilość pasażerów.

Przykładowe liczby pasażerów wprowadzone w pojazdach w Łodzi (w okresie 25.03-17.05.2020r.):

Tramwaje:
- Konstal 805Na i pochodne - 10 osób
- Duwag MGT6d / NF6D - 30 osób
- PESA 122 NaL - 20 osób

Autobusy:
- Solaris Urbino 12 IV - 10 osób
- Mercedes Conecto LF - 11 osób
- Mercedes Conecto LF G - 16 osób
- Mercedes O530 Citaro - 11 osób
- Mercedes O530 Citaro G (w ZPK Markab) - 24 osoby

Powolne luzowanie obostrzeń cz. I - zwiększenie zapotrzebowania na przewozy

9 maja 2020r. przywrócono sobotnie kursowanie liniii autobusowych 77 i 87AB oraz tramwajowej 17 (na skróconej trasie Chocianowice IKEA - Północna).

Od 11 maja 2020r zwiększono częstotliwość kursowania w szczycie komunikacyjnym w dni robocze linii autobusowych 69AB, 70 i 76 do 7,5 minuty. 
Dodatkowo w dni robocze wznowiono kursowanie linii tramwajowej numer 7 na skróconej trasie:

WIDZEW AUGUSTÓW – Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Piotrkowska, Żwirki, Kościuszki – KOŚCIUSZKI / MICKIEWICZA – Piotrkowska Centrum, Piotrkowska, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska – WIDZEW AUGUSTÓW

18 maja wdrożono nowe limity pojemności pojazdów zakładające maksymalną liczbę pasażerów na 30 procent dostępnej liczby miejsc w pojeździe (łacznie siedzących i stojących).  W efekcie pojemność autobusów i tramwajów wzrosła nawet trzykrotnie.

Przykładowe liczby pasażerów wprowadzone w pojazdach w Łodzi (w okresie 18.05-31.05.2020r.):

Tramwaje:
- Konstal 805Na i pochodne - 30 osób
- PESA 122 NaL - 60 osób

Autobusy:
- Jelcz M121MB/3 - 29 osób
- Mercedes Conecto LF - 28 osób
- Solaris Urbino 12 IV - 26 osób
- Solaris Urbino 18 IV - 41 osób

Powolne luzowanie obostrzeń cz. II - ciche zmiany na lepsze

Od 1 czerwca zaczęły obowiązywać nowe ograniczenia w liczbie pasażerów komunikacji miejskiej. Już bez takiego rozgłosu jak poprzednio, zwiększono limity do 50 procent wszystkich miejsc w pojeździe, przy jednoczesnym zachowaniu reguły, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Przypominamy, że w komunikacji miejskiej nadal obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa.

Utrzymanie powyższych limitów w obecnej sytuacji i w takiej formie jest zwyczajnie nierealne. O ile przy poprzednich ograniczeniach (abstrahując już od ich zasadności) była możliwość łatwej oceny ilości pasażerów w pojeździe i kontroli czy limit 10 czy 20 został przekroczony czy nie, tak teraz nie ma możliwości aby stwierdzić czy tłum w tramwaju to dozwolone 100 osób czy już zabronione 110. Należy zatem uznać, że to kolejny martwy przepis bez możliwości implementacji w codziennym zyciu, i tak zapewne będzie traktowany w praktyce.

Przykładowe liczby pasażerów wprowadzone w pojazdach w Łodzi (od 01.06.2020r.):

Tramwaje:
- Konstal 805Na i pochodne - 50 osób
- PESA 122 NaL - 104/106 osób

Autobusy:
- Jelcz M121MB/3 - 49 osób
- Mercedes Conecto LF - 46 osób
- Solaris Urbino 12 IV - 42 osób
- Solaris Urbino 18 IV - 68 osób


Zdjęcia (47)


Autor: PRZEMYSŁAW BAKAJ

Dodano: 2020-03-16 01:36:26

Temat zaktualizowany przez MARCIN WNUKOWICZ dnia 2020-06-01 20:55:02


Wszelkie zdjęcia i teksty zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Wykorzystanie możliwe jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody autora!